Historie ploché dráhy ve Slaném
http://www.youtube.com/watch?v=D0pW1dNn2Uw - historie slánské dráhy v obraze
Myšlenka vybudovat PD ve Slaném vznikla na přelomu let 1948-49. Již v roce 1950, přesně 13.8. , zde byl odstartován první závod ,,1 oblastní plochá dráha´´. Pak již příznivci plošiny nepřetržitě aplaudují soubojům na zdejší dráze. Od roku 1958 se na slánském oválu pořádal nepřetržitě až do roku 1989 vždy jeden ze závodů mistrovství světa či Evropy. Na tyto tradice bylo opět navázáno v roce 2001.
Mezi vrcholy zde bezesporu patřilo finále MS družstev 29.7.1962, finále ME juniorů 18.7.1981, finále MS juniorů 10.7.1988. A v živé paměti máme rovněž finále MS juniorů 7.9.2002, kdy titul šampiona dobyl český jezdec Lukáš Dryml.
Slánští činovníci byli vždy progresivní, Důkazem byl rok 1954, kdy zde bylo instalováno elektrické osvětlení a 26.5. se uskutečnil první závod za umělého osvětlení na území tehdejšího Československa. Bohužel v roce 1988 bylo osvětlení demontováno.
Další významný krok byl učiněn v r.1957, kdy zde vzniklo středisko na výchovu vlastních jezdců.
Jako vedoucí a jezdící trenér byla vybrána legenda našeho motocyklového sportu, pan Václav Stanislav a jeho výsledky práce na sebe nenechaly dlouho čekat. Jezdci Bohumil Rendek, Antonín Vilde, Josef Kysilka, Zdeněk Kovář, Miroslav Černý, František Moulis, se záhy objevili v různých mezinárodních závodech, ale i v závodech mistrovství světa. Tito zmínění jezdci Slaného tvořili tým KV- AMK SVAZARMU PRAHA-VENKOV společně s jezdcem Mšena-Miloslavem VERNEREM a Divišova-Antonínem ŠVÁBEM. To vše v letech 1957-62.
Od roku 1967 startuje tým Slaného nepřetržitě v domácí soutěži družstev. Byla určitá období, kdy tým postihl sestup do nižší soutěže. Aby se tomuto jevu zabránilo, získali funkcionáři klubu kvalitní posily odjinud. K nim patřili - P.Mareš, J. Holub, S.Kubíček, M.Šmíd, K.Voborník, J.Minařík, A.Dryml, V.Verner, L.Hradecký,T.Topinka,,J.Štancl ml.,Z.Tesař, K.Průša, P.Vandírek. K nim v posledních letech přibývají i zahraniční posily - R.Nagy,W.Jaguš, T.Bajerski, S.Ulamek,T.Medziňski a další.Vrcholem celého tohoto snažení byl rok 1969, kdy tým AMK Slaný dobyl titul mistra ČSSR v družstvech.
V mistrovství ČSSR, později pak samostatné ČR, v soutěži jednotlivců dobyl mistrovský titul v roce 1969 Jan Holub, v roce 1995 Zdeněk Tesař. Miroslav Fencl se stal mistrem ČR juniorů v roce 2002 až 2004 a je současnou velkou nadějí slánského klubu i v kategorii dospělých, kam přešel od letošního roku.
Nesmíme zapomenout ani na další reprezentanty ČSSR, kteří vzešli ze zdejší líhně,Miroslava Rosůlka, Václava Kraila, Zdeňka Majstra, Václava Čiviše,Jana Klokočku, či Romana Matouška.
Jan Klokočka je legendou slánského klubu, neboť nepřetržitě 18 let oblékal vestu zdejšího celku a vždy patřil k oporám.
M.Rosůlek je klubu věrný dodnes, a to jako trenér extraligového AK.
R.Matoušek největší úspěchy dosáhl v barvách RH PRAHA-mistr ČSSR jednotlivců a mistr Evropy na travnaté ploché dráhy.
Jezdci V.Krail, Z.Majstr, V.Čiviš, před nimi B.Rendek a později i L.Hradecký, se bohužel po těžkých úrazech s ovály museli rozloučit., A.Vilde v r.1963 dokonce tragicky zahynul. I tyto nepříjemné události patří do historie slánského klubu.
Nároční diváci za více jak 50 let trvání zdejší PD, mohli postupně, na vlastní oči obdivovat umění celé naší speedway - Lucák, Rosák, Havelka, Volfové, Špinkové, Vernerové, Štanclové, Holubové, Švábové, Hádkové, Ondrašíkové, Kudrna, Drymlové, Tomíčkové, Kasperové, Jiroutové, Sova, Svobodové a zahraniční hvězdy - Fundin, Briggs, Moore, Kapala, Plechanov, Žyto, Tkocz, Kupczynski, Killmayer, Seidl, Woryna, Wyglenda, Muller, Kadyrov, Mucha, Gordějev, Maier, Sczakiel, Moren, Riss, Nahlin, Gustafson, Cegielski - ostatní nám snad prominou.
Vzpomínkou jsou i plné ochozy stadionu, kdy se zde v r.1962 tísnilo 35 000 spokojených diváků, ale i návštěvy okolo 20 000 nebyly ničím výjimečným, protože sledovat souboje na plochodrážním oválu byly a jsou vždy adrenalinovým zážitkem.
V současné době je přáním zdejších představitelů klubu udržet vysokou laťku, kterou zde jejich předchůdci nastavili a za pomoci sponzorů se to vždy až na určité vyjímky daří.
Důkazem byl i 30.srpen 2003 při finále mistrovství evropy jednotlivců-seniorů. Připomeňme ještě některá jména která neodmyslitelně patří ke zdejší PD. Jsou to pánové: Růžička, Jelínek, Libecait, Šlejchrt, Šůla, Sedláček, Rosa, Kozma, Mosner, Ležák, Moulis, Imbr, Pospíšil, Paur, Pavlíček, Pospíchal, Heizl, Kysela, Vaněk, Hajný, Loskot, Křikava jsou nedílně spjati se slánským klubem stejne tak, jako představitelé zdejších továren, kteří pomáhali se zajištěním závodů, počínaje ČKD,TATRA,BENAR,DŮL SLANÝ,BATERIE.Až po současné sponzory. Těm věnujeme samostatnou stránku.
Přehled startujících jezdců v barvách AK :
Jezdců, kteří startovali dříve, či startují v barvách Slaného v současnosti , ať již to bylo pod názvem KV Svazarm Praha-venkov, Středočeský KV, AMK Slaný, Bateria Slaný, Výstavba dolu Slaný či dnešní AK v AČR Slaný je mnoho.
Startovali zde nebo v současné době startují :
V.Stanislav, B.Rendek, A.Vilde, M.Černý, F.Moulis, Z.Kovář, J.Kysilka, J.Průša, S.Matoušek, K.Kovařík, J.Žák, V.Bečvář, J.Šindler, Z.Flek, M.Verner, A.Šváb, J.Holub, S.Kubíček, M.Šmíd, P.Mareš, M.Rosůlek, A.Duda, V.Krail, K.Kožíšek, Z.Kuthant, V.Macák, V.Náprstek, Z.Zíma, J.Hora, J.Burka, E.Krčmář, J.Švarc, V.Dušek, V.Beer, J.Klokočka, Z.Majstr, K.Voborník, V.Čiviš, L.Filip, J.Hulcr, J.Malina, K.Fujera, J.Minařík, J.Rybář, A.Dryml, J.Cimmrman, J.Knotek, A.Kabát, J.Limport, J.Michal, Z.Kindl, J.Loskot, O.Kachyňa, J.Volf, V.Cába, M.Brabec, V.Verner, V.Kaucký, J.Hořejší, Z.Řezáč, V.Buranda, K.Průcha, R.Matoušek, M.Matoušek, J.Obr, J.Brož, J.Tomec, V.Nezbeda, F.Moulis ml., D.Thun, V.Cívka, L.Macák, L.Hradecký, J.Bartoš, Z.Holý, R.Semela, F.Ledecký ml., F.Lieberzeit, D.Boháč, T.Dolejší, V.Kott, A.Filip, T.Uher, P.Šuna, R.Pergler, R.Juna, R.Král, J.Brabec, Z.Tesař, J.Štancl ml., A.Šváb ml., T.Topinka, P.Vacek, P.Koten, A.Šifalda, P.Vandírek, K.Průša, J.Toms, T.Vlach, M.Prokop, M.Fencl, J.Hlačina, P.Linhart, L.Batelka, R.Kubeš, M.Kubeš,Martin Málek, Richard Wolff,Martin Vaculík, Petr Babička, Radim Chod, Michal Dudek, Eduard Krčmář, Roman Čejka, Michal Průcha.
V družstvu startovala rovněž řada zahraničních jezdců :
P.Tajchert, K.Malecha, R.Kosciecha, W.Jagus, R.Nagy, T.Bajerski, T.Chrzanowski, M.Puszakowski, G.Stead, S.Ulamek, M.Puszakowski, J.Rempala, D.Kujawa, S.Drabik, M.Jedrzejewski, A.Miedziňski, P.Staszek, K.Zabik, K.Buczkovski,M.Szczepaniak, M.Kowalczyk, B.Miturski.
Stadion ploché dráhy :
Stadion byl uveden do provozu v srpnu roku 1950. Do současné doby prodělal postupně několik úprav. Především se několikrát měnil povrch dráhy.
První rozsáhlá rekonstrukce proběhla v roce 1958, kdy byl mimo jiného položen na ovál asfaltový koberec. Ten zde vydržel až do roku až do roku 1974, kdy z důvodů předpisů FIM byl stržen, a nahrazen současným škvárovo-jílovo-písčitým povrchem.
Několikrát byly vyměněny i ochranné bariery ( mantinely ) - naposledy tomu bylo na podzim v roce 2001, kdy proběhla jejich kompletní výměna.
Ještě jednou se ale musím vrátit ke dráze. Tato byla v roce 1986 rozšířena po vnitřním obvodu tak, aby na ní mohlo současně startovat 6 jezdců.
Celkovou rekonstrukcí v roce 1988, před finálovým závodem MS juniorů, prošlo rovněž depo a boxy pro jezdce.
Významnou akcí započatou v roce 1984 a dokončenou v roce 1988, byla stavba kryté tribuny, která má kapacitu 1000 míst a diváci zde pohodlně mohou shlédnout dění na oválu, stejně tak, jako významní hosté z VIP prostorů v horním patře tribuny. V dolní části je kabina pro rozhodčí a hlasatele a rovněž se zde nachází několik vybavených lůžkových pokojů.Další možnosti, které prostory tribuny nabízejí, se budou postupně realizovat.
Krokem vpřed bylo rovněž vybudování kanceláře pro jury, která slouží běžně jako zasedací místnost vedení slánského AK a výpočetní středisko, kde se odbývá veškerá administrativní činnost.
Ke škodě příznivců PD je pouze vzpomínka na umělé osvětlení, které dávalo soubojům na oválu ještě větší dramatičnost a napětí. Posvítit na jezdce jsme si zde mohli v létech 1954 až 1988. Opětovně připomínám, že slánský stadion byl první v republice, kde se PD ve světle reflektorů jezdila.
Věřme jen, že se i v tomto směru dočkáme lepších zítřků, tak, jako tomu bylo při úpravě hlediště, rekonstrukci pokladen a informačního centra, rekonstrukci sociálních zařízení a celkového zázemí pro návštěvníky, kterých si vážíme a velmi dobře si uvědomujeme, že pouze spokojený divák se opět vrátí, což potvrzují návštěvy na jednotlivých pořádaných akcích.
Technická data současné dráhy
Délka tratě : 382 m.
Šířka rovin : 11,5 m.
Šířka zatáček : 17,5 m.
Rekord dráhy drží jezdec Robert Kosciecha (PL) - dosažený dne 23.6.2010 časem 67,94 s.
Číslo licence dráhy pro rok 2007 - 2008 :
Výchova mládeže
Výchova jezdců z domácí líhně je slánským činovníkům vlastní od roku 1957, kdy zde bylo zřízeno plochodrážní středisko k tomuto účelu sloužící, a postupně se zde zrodili špičkoví jezdci, kteří reprezentovali jak slánský klub, tak ČSSR(nyní ČR) v závodech mistrovství světa nebo Evropy jednotlivců, či družstev. Další krok byl učiněn v roce 1976, kdy díky pochopenítehdejšího ředitele Baterie Slaný p. Ing.V.Junka a p. K.Ležáka - nestora slánské PD - byly vytvořeny prostory, kde se pod vedením Zdeňka Majstra - bývalého reprezentanta ČSSR - scházeli mladí adepti levých zatáček.Jména jako Václav Kaucký,Václav Buranda, Jiří Brož, František Moulis ml., Milan Matoušek, Roman Matoušek se později objevila v extraligových sestavách AMK BATERIA SLANÝ.
Roman Matoušek prokázal největší talent a dotáhl to pochopitelně nejdále po sportovní stránce. Krátce se mladým jezdcům věnoval rovněž i Jan Klokočka - legenda slánské PD. Připomeňme si jeho odchovance F. Libezeita, J. Obra. V nových podmínkách, po roce 1989, jsme mohli u mládeže spatřit Karla Průchu, rovněž bývalého zdejšího plošináře, kolem kterého se točili jezdci P.Vacek, J.Toms, T.Vlach a M.Fencl. Ten vytrval a svojí píli korunoval od roku 2001 výtečnými výsledky v juniorské kategorii do 19. i do 21 let.
V současné době se mladým jezdcům věnuje p. Miroslav Rosůlek, který navázal na p. Václava Kouckého.Jak je ze současných výsledků mladých jezdců vidět, i jemu se v této nelehké pozici daří držet úspěšně krok. To dokazují výsledky slánských mladých nadějí ve třídě do 125 ccm v roce 2006 a 2007. Přitom vychovávat dobré plošináře je čím dál náročnější jak pro samotný klub, tak pochopitelně i pro rodiče těchto mladých nadějí. Významnou úlohu v tomto sehrává rovněž zřízení Sportovního centra mládeže při našem AK, které vytváří velmi dobré podmínky pro činnost mladých i začínajících jezdců. Malou raritou současnosti je, že mezi mladými chlapci se pokouší zvládnout taje plošinářského řemesla i jedna mladá slečna. Zda půjde pouze o přechodný jev, atrakci,či skutečný talent, to se uvidí.
Úspěchy jezdců AK
1969 AMK Slaný - mistr ČSSR v družstvech
1969 Jan Klokočka - neoficiální mistr ČSSR juniorů jednotlivců (oficiální mistrovství juniorů se koná od r.1974)
1995 Zdeněk Tesař - mistr republiky jednotlivců
2000 a 2001 - juniorský tým AK v AČR SLANÝ nejlepší umístění z českých týmů v otevřeném MČR družstev za
týmy Polska Wroclaw, Rybnik. Jezdci M.Fencl, J.Hlačina, P.Vacek, J.Toms, M.Prokop, Z.Simota
2001 Miroslav Fencl - mistr ČR juniorů jednotlivců v kategorii 19 a 21let
2002 Juniorský tým AK v AČR SLANÝ mistři ČR v soutěži družstev-M.Fencl, J.Hlačina, P.Linhart
Roman Matoušek - 2x ve finále ME juniorů do 21 let
Jiří Brož - 1x ve finále ME juniorů 21 let
Miroslav Fencl - 3x ve finále ME juniorů 19 let
- 1x ve finále MS juniorů 21 let
- účast v semifinále ME seniorů 2004
2003 AK Slaný - 2. místo v Mistrovství ČR extraligy družstev
2004 Patrik Linhart - účast v semifinále ME juniorů
2004 Miroslav Fencl - mistr ČR juniorů
2004 AK Slaný - 2. místo v Mistrovství ČR extraligy družstev
2005 AK Slaný - ve složení Jiří Štancl, Slawomir Drabik, Sebastian
Ulamek, Wieslaw Jaguš, Mariusz Puszakowski, Pawel Staszek,
Karol Zabik, Tomasz Chrzanowski, Miroslav Fencl, Patrik
Linhart, Jan Hlačina, Martin Málek, - Milan Mach - manažer, Miroslav
Rosůlek - trenér
Mistři ČR extraligy družstev
2005 Pawel Staszek a Patrik Linhart - Mistři ČR dvojic
2005 Sebastian Ulamek a Miroslav Fencl - 3. místo v Mistrovství ČR dvojic
2006 AK Slaný - ve složení Slawomir Drabik, Sebastian Ulamek, Miroslav
Fencl, Pawel Staszek, Tomasz Bajerski, Martin Vaculík, Martin Málek,
Vladimír Višváder, Patrik Linhart, Martin Gavenda, - Milan
Mach - manažer, Miroslav Rosůlek - trenér
Mistři ČR extraligy družstev
2006 Sebastian Ulamek a Miroslav Fencl - 2. místo v Mistrovství ČR dvojic
2006 Jiří Štancl a Pawel Staszek - 3. místo v Mistrovství ČR dvojic
2007 AK Slaný - 3. místo v Mistrovství ČR extraligy družstev
2007 - Martin Vaculík získává titul mistra ČR v soutěži jednotlivců
2007 Eduard Krčmář získává titul mistra ČR v soutěži juniorů do 15 let - třída 125 ccm
2008 Družstvo AK Slaný získává 3.místo ve finálovém závodě Poháru mistrů evropských zemí
2008 Eduard Krčmář obhajuje titul mistra ČR v soutěži juniorů do 15 let - třída 125 ccm
2008 Martin Málek - Karol Zabik (PL) získávají titul mistrů ČR v soutěži dvojic
2009 – tým AK Slaný 3.místo v Mistrovství ČR extraligových družstev. Martin MÁLEK a Sebastian ULAMEK jsou 2. V Mistrovství ČR dvojic a Martin VACULÍK se stává Mistrem ČR juniorské kategorie do 19.let
2010 – Eduard KRČMÁŘ vítězí v neoficiálním MS – Poháru FIM třídy 250 ccm. V tomto roce zároveň získává prestižní ocenění „Rytíř motocyklového sportu „ určené pro mladé závodníky.
2011 – Eduard KRČMÁŘ obhajuje vítězství v Poháru FIM třídy 250 ccm. Martin MÁLEK a Robert KOSCIECHA jsou 3. V Mistrovství ČR dvojic a Michal DUDEK, Roman ČEJKA a Eduard KRČMÁŘ obsazují 2.místo v soutěži Mistrovství ČR juniorských družstev.
2012 – Eduard KRČMÁŘ obsazuje 2.místo v Poháru FIM třídy 250 ccm. Stává se rovněž Mistrem ČR v soutěži juniorů jednotlivců. Roman ČEJKA, Eduard KRČMÁŘ a Michal PRŮCHA obsazují 2. Místo v Mistrovství ČR juniorských družstev. Roman ČEJKA s Eduardem KRČMÁŘEM se stávají nejúspěšnějšími sportovci regionu a Kladenského deníku.
2013 - Eduard Krčmář se stává Mistrem ČR v soutěži juniorů - jednotlivců do 19 let. Juniorské družstvo ve složení Eduard Krčmář, Roman Čejka,Michal Průcha vítězí v Mistrovství ČR družstev. Extraligový tým AK CEREAS Slaný končí v Mezinárodním mistrovství ČR - EXTRALIGA - na 3. místě.
V hodnocení nejúspěšnějších sportovců regionu se opět jezdci AK Slaný umísťují na nejvyšších stupních. V anketě vítězí juniorské družstvo ( E.Krčmář, R.Čejka, M.Prucha) , Extraligový tým AK CEREAS Slaný, Roman Čejka je vyhodnocen v kategorii dospělých a trenérem roku se stává Miroslav Rosulek.
2014 - Eduard KRČMÁŘ získává titul mistra ČR v soutěži junioru . Extraligový tým startující pod hlavičkou AK CEREAS Slaný obsazuje 3.místo.
V hodnocení nejúspěšnějších sportovcu regionu se opět jezdci AK Slaný umísťují na nejvyšších stupních. V anketě vítězí Eduard Krčmář v kategorii mládeže jednotlivcu, nejúspěšnějším trenérem se stává p.Miroslav Rosůlek, Extraligovému týmu patří 3.místo.
2015 - Eduard KRČMÁŘ získává titul mistra ČR v soutěži junioru do 19 let a vicemistra v kategorii do 21 let. Navíc se po boku Z.Holuba stává Mistrem ČR v kategorii juniorských družstev. Extraligový tým 3ton AK Slaný obsazuje opět
3.místo. Mladičký Adam Fencl, člen Sportovního centra mládeže, se prezentuje v silné konkurenci pěkným 6.místem na FIM Gold Trophy ve francouzském Lamothe Landeron. AK Slaný buduje novou - malou dráhu.
V hodnocení nejúspěšnějších sportovců regionu se opět jezdci AK Slaný umísťují na předních místech.
2016 - Eduard KRČMÁŘ prožívá velice vydařenou sezonu. Stává se vicemistrem Evropy v soutěži junioru ve francouzském Lamothe Landerron, na domácí pudě vítězí v soutěži junioru, v kategorii dospělých obsazuje celkové 4.místo.Extraligovému týmu 3ton AK Slaný patří 3.místo v soutěži. Juniorské družstvo ve složení Adam Fencl - Filip Hájek obsazuje v Mistrovství ČR 3.místo.AK Slaný ve spolupráci s ].Štanclem na nové malé dráze startuje velice úspěšný projekt Štancl Speedway Academy, trenér M.Rosulek řídí pravidelnou tréninkovou přípravu začínajících plochodrážních nadějí.
2017 - Eduard Krčmář se stává po čtvrté mistrem ČR junioru U 21. V mistro vství ČR senioru obsadil druhé místo. Probojoval se do finálové série mistrovství světa kde celkově obsadil 11.místo. Michal Dudek se umístil na pátém místě v mezinárodním mistrovství ČR na dlouhé ploché dráze a reprezentuje ČR v této disciplíně v mistrovství světa.
Extraligový tým AK 3ton Slaný se umístil na třetí příčce v Mezinárodním mistrovství ČR Extraligy družstev. V závodech na malých oválech se začínají prosazovat mladí junioři Bruno Belan s Vojtěchem Zamazalem v kubatuře do 125 ccm. V přípravě na motocyklech o obsahu SOccm jsou další začínající adepti Tony Katra (6 let), Karel Pruša (71et).
2018 - Extraligový tým obsazuje celkové 3. místo v Mezinárodním mistrovství ČR družstev, v soutěži Mistrovství ČR jednotlivcu domácímu jezdci Eduardu Krčmářovi patří rovněž celkové 3. místo. Významný úspěch zaznamenává mladý Bruno Belán ve třídě 125 ccm především na mezinárodní úrovni. V rámci Evropského poháru se stává vícemistrem a na Světovém poháru mládeže ve francouzském Morizes mu patří 3. místo. V domácích mistrovských soutěžích obsazuje 3.místo na klasické dráze a 4.místo na krátké dráze.
Zleva: B. Belán, J. Vaníček, V. Šach
--------------
Pokud se někomu zdá že zde některé informace či údaje chybí, rád uvítám jakoukoliv pomoc,
informaci či doplnění na mé mailové adrese: buric.va@seznam.cz.
Předem Vám děkuji.
Z dostupných zdrojů zpracovali : Václav Buřič, Antonín Vilde